12.01.2012 19:00

K novému územnímu plánu dostal Liberec 1300 námitek a připomínek

K novému územnímu plánu dostal Liberec 1300 námitek a připomínek

Liberec - Ke konceptu nového územního plánu, který by měl Liberec schválit do konce roku 2015, dostala radnice 1300 námitek a připomínek. Je jich takové množství, že řadu z nich ani nedokázal výbor pro územní plánování projednat, a zabývat se jimi tak bude zastupitelstvo na mimořádném jednání 19. ledna. Připomínky by mělo projednat a schválit pokyny pro zpracování návrhu územního plánu, který mají projektanti předložit v červnu. Novinářům to řekl náměstek liberecké primátorky pro územní rozvoj Jiří Rutkovský (USZ).

Lidé nejčastěji kritizovali hlavně plánovanou zástavba zelených ploch nebo možnost výstavby rodinných domů v zahrádkářských koloniích. Velkou kritiku sklidily i plány některých nových silnic. Podpisy pod námitku sbírali třeba kynologové v Pavlovicích, na jejichž cvičišti počítá územní plán s výstavbou bytových domů, pod námitku zahrádkářů z osady pod Hokejkou, kde se také počítá s výstavbou, se podepsalo 512 lidí.

Dvě námitky se týkaly třeba přemostění potoka a zvýšení kapacity komunikací ve vilové čtvrti u botanické zahrady, pod něž se podepsalo na 1200 lidí. "Nevidíme důvod, proč by tam měl most stát, vadí nám parametry stavby, které narušují ráz čtvrti," řekl zástupce občanů Zdeněk Novotný. Bojí se, že s rozšířením ulice zesílí doprava ve čtvrti, jejíž charakter je spíše rekreační. "Věříme, že zastupitelé se nakonec přikloní na naši stranu a záměr z plánu vyřadí, byly by to zbytečně vynaložené peníze," dodal. Záměr se navíc nelíbí ani odboru životního prostředí.

Současný územní plán Liberce je z roku 2002 a jeho platnost končí v roce 2015. Do té doby musí radnice připravit nový územní plán podle nového stavebního zákona, který bude zároveň řešit rozvoj města v příštích 20 až 30 letech. "Liberec má ale na rozdíl od jiných měst podobné velikosti omezené možnosti rozvoje," řekl již dříve spoluautor konceptu, architekt Jiří Plašil z projektového ateliéru společnosti SAUL.

Stotisícový Liberec je ohraničen Jizerskými horami a Ještědským hřbetem. Jde o zalesněné lokality, které jsou chráněné a nelze je zastavět. Omezená je i možnost zástavby kvalitní zemědělské půdy. Liberec je navíc podle Plašila unikátní zelenými pásy, které z horských pásem vybíhají a rozdělují zástavbu ve městě. "Tuto zeleň chceme rozhodně zachovat a zástavbu tam povolovat co nejméně," dodal architekt. Přesto plán počítá s dalším rozvojem - v příštích letech by mělo vyrůst až 11.000 nových bytů. Nakonec jich asi bude ale méně - zástavba zelených ploch se nelíbí lidem ani ochráncům přírody.

 

—————

Zurück