05.10.2019 19:29

2019 10 05 Dechowáci v Ostašově a křest knihy Udo Wachtela

Letos k nám zase přijeli. Dechowáci! Termín 3. - 6. října 2019

Naše přátele ubytováváme v Hotelu Liberec v centru Liberce. Ve čtvrtek po druhé hodině přijíždí Udo, Karsten, Jürgen, Sabine, Elfi, Kurt, Danja a Šadi. Vítáme se v recepci hotelu a seznamujeme je s programem následujících dní. Další setkání je v 18 hodin v restauraci „Na Růžku“. Příjemné posezení s dobrým jídlem a pitím končí kolem deváté. 

Den druhý - 4.října 2019.

Ke kostelu přijíždí Láďa, Tom a Hanka, přistupuje k nim Karel a jedeme vyzvednout Dechowáky k hotelu. Na devátou je domluvena prohlídka Muzea Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích s průvodcem, do němčiny překládá Láďa. Zde začíná historie výroby aut značky Škoda, je tedy pochopitelné, že pokračujeme do Muzea Škoda v Mladé Boleslavy, kde máme také objednanou prohlídku s průvodcem, tentokrát již v německém jazyce. V Potrefené Huse obědváme a poté se vracíme do Liberce. Přibližně hodinový rozchod každý tráví po svém.

Odpolední sraz je v 16.30 v Krajské vědecké knihovně, kde nás čeká křest překladu knihy Udo Wachtela do češtiny pod názvem „Všechny cesty vedou domů“. Kniha pojednává o přesunu libereckých starousedlíků, kteří odešli po roce 1945 z Ostašova do Dechowa na sever Německa. Křest zahajuje sbor Matylda a Tylda třemi českými písničkami, velice citlivě vybranými pro tuto chvíli.

Autor Udo Wachtel a překladatel Ladislav Haidl představují knihu a čtou v obou jazycích poutavý úryvek. Závěrečné slovo má „Ta naše písnička česká" opět v podání sboru Matylda a Tylda. Následuje skvělé občerstvení, jež napekly a připravily obětavé spolkařky. Příjemné posezení pokračuje v Radničním sklípku. Po znamenitém jídle a pití se rozcházíme.

Den třetí - 5.října 2019

Ke kostelu přijíždějí v 9.45 tři známá auta, přidávají se Mrhalovi. Prší. Naše přátele nabíráme u hotelu a vezeme je na zámek Frýdlant. Erika tu před deseti lety vedla prohlídky v němčině, oprašuje svůj výklad, jde s námi jen klíčník. Za netradiční prohlídku Erice moc děkujeme.

Poté sjíždíme pod zámek do pivovaru Albrecht a po obědě, který si tam dáváme, jdeme  na prohlídku pivovaru s degustací. Po ní se všem neřidičům pěkně pletou nejen nohy. Stále prší. Po příjezdu do Liberce je asi hodinu volno a v 18 hodin se scházíme opět Na Růžku na rozlučkovém večírku, který je navzdory celodennímu ošklivému počasí veselý a vřelý.

Poslední den - 6. října 2019

Po snídani v hotelové restauraci jedou všichni do Ostašova ke kostelíku, rozloučit se s ostatními spolkaři. Mirek a Erika přicházejí ve vojenských uniformách z dob třicetileté války i s puškami a zájemci si mohou lépe prohlédnout i dobové zbraně. Po vzájemných slovech díků se naši milí přátelé loučí a odjíždějí. Tak zase za rok v Dechowě!

Hana Lexová

—————

Zpět