16.10.2018 01:34

2018 10 16 Válečný pomník skončil v zavážce. Nyní se vrátí

13.10.2018  Mladá fronta DNES  Strana 18  Kraj Liberecký
(jan)
LIBEREC Torzo pomníku obětem první světové války před časem objevili v Ostašově v zavážce u tamního kostela. Nyní jej chtějí obnovit.
„Když se stavělo parkoviště naproti kostelu, vyhloubili tam jámu a v ní se objevily dva kamenné kvádry. Jeden z našich tehdejších členů je probádal a objevil německý nápis Našim vojákům 1914-1918. Domluvili jsme se se sousedem, který bydlí u kostela, a uschovali kvádry u něj na pozemku. Ukázalo se, že ony dva kvádry původně tvořily památník,“ řekla předsedkyně Spolku přátel Ostašova Pavla Haidlová.
Přesné datum instalace a pak odstranění pomníku Ostašovští neznají. „Vyslali jsme tedy zprávy o našem nálezu do světa, poptali jsme se i v Heimatsblattu, který čtou liberečtí rodáci. Zajímalo nás, kde památník konkrétně stál, jaké na něm byly nápisy a podobně. Děláme to v rámci projektu Toulky minulostí, který oslovuje starousedlíky a hledá střípky z místní historie,“ dodala Haidlová.
Najednou se začaly informace scházet. „Ve schránce nám přistála obálka s fotografií památníku a z ní bylo zřejmé, že stál na podstavci a byla na něm umístěna černá deska s necelými dvěma desítkami jmen obětí. Starousedlíci nás také informovali o tom, že památník stál v parku u kostela, přibližně v místech, kde dnes stojí informační tabule o kostelu,“ vyprávěla předsedkyně ostašovského spolku.
Kolem pomníku se začaly doslova rojit poutavé příběhy. „Například jsme se od jednoho pána, jenž hledal v Karlinkách dům svých prarodičů, dozvěděli, že mezi oběťmi figurovalo i jméno jeho prapředka. A že kameník udělal při tesání jmen chybu,“ prozradila Haidlová.
Nyní se nadšenci snaží najít nějaké peníze na obnovu památníku. „Například z ministerstva vnitra, které má válečné památníky v evidenci,“ upřesnila Haidlová.
Odhalení zrenovovaného pomníku mají v Ostašově v plánu příští rok. „Tyhle věci jsou složité, jsou potřeba různá povolení a podobně,“ uzavřela Haidlová.

Foto popis| U kostela Spolek přátel Ostašova – na snímku jeho předsedkyně Pavla Haidlová – okrašluje 20. libereckou čtvrť již řadu let.

—————

Zpět