BETLÉMSKÉ SVĚTLO

Betlémské světlo se stává jedním z novodobých symbolů Vánoc, cestuje každoročně až z Betléma by mohlo zazářit v domácnostech celé Evropy. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal symbolem vánoční sbírky jednoho regionálního studia rakouského rozhlasu a televize (ORF) na pomoc postiženým dětem. 
Do tehdejší Československé socialistické republiky (ČSSR) se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. K rakouským skautům a jejich Betlémskému světlu se začali přidávat postupně i skauti z dalších států. Do roku 2009 pronikla tato nová tradice již do 25 zemí a po miléniu dokonce překonala i Atlantik. V poslední době bývá Betlémské světlo nejprve dovezeno z Betléma do izraelského Tel Avivu a pak letecky do Vídně. Odtud se k nám dostává vlakem před Brno. 

Dpolek přátel Ostašova přiváží z libereckého nádraží Betlémské světlo do kostela sv.Vojtěcha od r. 2012. Je to velmi hezká tradice, rodiny s dětmi si z kostela odnáší světlo do svých domovů v malých lampičkách, kde je udržují do Štědrého dne.

více o historii Betlémského světla se dočtete ZDE