Větrný mlýn Berzdorf

Zbytky větrného mlýna holandského typu nebo spíše už jen terénní nerovnost zarostlá křovím leží na samém okraji katastrálního území Machnína. Je vzdálen přibližně 3 km jihovýchodně od obce v nadmořské výšce 365 m poblíž vojenského hřbitova Ostašov na místě zajateckého tábora z 1. světové války. V německé literatuře byl mlýn označován po obci Berzdorf. Stál totiž ve značné vzdálenosti od Machnína (Machensdorf), sice na jeho katastru, ale nedaleko skupiny stavení náležejícímu k sousednímu katastru Bersdorf.

Větrný mlýn patrně postavil kolem roku 1856 Josef Tandler na pozemku svého otce Antonína Tandlera, který bydlel v Machníně čp. 59. Mlýn pracoval ještě v roce 1881 kdy byl vyznačen na specální mapě jako činný. Kdy přestal pracovat nám není známo. V roce 1911 bylo jeho vnitřní vybavení v dobrém stavu a jen na stavbě opadala omítka a byla poškozena střecha. V roce 1913 už však není vyznačen na katastrální mapě. Na začátku 70. let 20. století byly na místě kde stával zbytky obvodových zdí dosahující výšky 3 - 4 m.

Dnes však po mlýně skoro nic nezbylo. V terénu je patrná nerovnost zarostlá křovím a sem tam leží na zemi kámen se zbytky malty. Na západní straně je náznak zbytků obvodové zdi, vše však ukryto pod nánosem půdy.

Zdroj